Pranje oblačil je za nekatere posebna znanost, za nekatere pa zelo preprosta zadeva. S katerimi pralnimi praški oziroma geli prati določeno vrsto in barvo oblačil, na kolikšni temperaturi in obratih… To so le nekatera vprašanja, s katerimi se nekateri obremenjujejo bolj in nekateri manj. Mi smo definitivno med tistimi, ki iz pranja oblačil ne delamo znanosti, temveč preprosto vsa oblačila peremo na 60°C, ločujemo jih na 3 barve (bele, črne in barvne) in to je to. Pa je takšen način pranja zares primeren?
Tisti, ki naše kapsule že nekoliko poznate, veste, da velja pravilo, da se jih pere na temperaturi 60 °C ali več, saj se v nasprotnem primeru morda ne bi v celoti raztopile. To pravzaprav velja pri uporabi vseh pralnih praškov, ki so v trdni obliki. Naše stranke so z nami delile izkušnje z nekateri drugimi pralnimi praški, ki so oblačila lisasto obarvali. No, z našimi kapsulami tovrstnih izkušenj zaenkrat še nismo zabeležili in upamo, da tako tudi ostane. Prejemamo pa številna vprašanja v zvezi z uporabo kapsul pri pranju oblačil na nižjih temperaturah.
Kot rečeno, se kapsule 100 % raztopijo na višjih temperaturah, po izkušnjah pa se uspešno raztopijo tudi pri 40 °C, vendar zgolj, če pralni stroj ni popolnoma napolnjen z oblačili. Torej manj je oblačil, bolj uspešno se bo kapsula raztopila. Poleg količine oblačil pa je pomembno tudi, da kapsule ne vstavimo na vrh oblačil v bobnu, temveč jo vstavimo med oblačila ali pa jo v boben damo tik pred napolnitvijo z oblačili, ko je še prazen. Tako se izognemo temu, da bi se med pranjem zataknila k vratcem, kjer se slabše raztaplja, kot bi se sicer. Vsekakor pa priporočamo, da se jih uporablja zgolj pri pranju na višjih temperaturah.
Naše izkušnje…
Ob dilemi, na kateri temperaturi prati oblačila, sami vedno delimo naše izkušnje s pranjem na zgolj 60 °C, na kateri peremo prav vse vrste oblačil, tudi sintetične in volnene. OK, morda se boste ob tem prijeli za glavo, vendar mi še nikoli nismo zaznali kakršnih koli težav, ki bi se pokazale na oblačilih. Treba je vedeti, da proizvajalci oblačil iz strahu pred morebitnimi reklamacijami ponavadi zapišejo nekoliko nižjo temperaturo, kot bi jo lahko. Seveda pa sprva tudi mi nismo bili najbolj prepričani, ali je takšno ravnanje kljub vsemu primerno…
Kaj navaja strokovna literatura?
Pregledali smo številno strokovno literaturo na to temo. Naleteli smo na besedila priznane britanske strokovnjakinje na področju higiene, dr. Lise Ackerley, ki trdi, da je pranje spodnjega perila pri 30 ali 40°C neučinkovito, saj na njem lahko ostanejo fekalije in številne bakterije. Njene besede pa potrjuje britanska raziskava, ki ugotavlja, da perilo, ki je oprano pri 40 °C vsebuje zgolj 14 % manj mikrobov, kot umazano, in da na njem ostanejo sledi bakterij, ki lahko povzročijo resna obolenja. Ackerleyjeva pojasnjuje, da temperatura pranja pod 60°C ne ubije bakterij, in če spodnje perilo peremo skupaj z ostalimi kosi oblačil na 40°C, obstaja velika verjetnost, da fekalije ostanejo na perilu. Ob tem pa poudarja, da ne smemo prati spodnjega perila skupaj s kuhinjskimi krpami pri nizkih temperaturah, saj bi lahko prišlo do kontaminacije s fekalijami, teh pa si prav gotovo ne želimo v bližini kuhinje. Nizke temperature kot rečeno bakterij ne odstranijo, med pranjem pa se lahko prenašajo tudi na tkanine, na katerih jih prej ni bilo.
Včasih pa tudi 60°C ni dovolj, da uničimo vse bakterije, saj nekateri pralni stroji to temperaturo dosegajo le kratek čas, večina je namreč ne vzdržuje skozi celoten cikel pranja. Enako mnenje deli tudi virolog John Oxford , ki pravi, da bakteriji in virusi, med njimi tudi E.coli, lahko preživijo nižje temperature, zato priporoča uporabo oblačil, ki jih lahko peremo pri višjih temperaturah.
Odločitev, kako boste prali vaša oblačila, je popolnoma vaša! Naš namen nikakor ni, da bi vas prepričevali v drugačen način pranja. Z vami želimo zgolj deliti naše izkušnje, odločitev, ali boste tudi sami preizkusili takšen način pranja, pa je popolnoma vaša.
Napišite nam v komentar vaše izkušnje. Zelo jih bomo veseli! 🙂